O co se jedná

V roce 2015 se nám dostaly pod ruce funkční trika od firmy HIKO konkrétně model TEDDY zipper. Triko, které pořídíte za 1290,- Kč, se dá cenově srovnat s podobnými produkty jiných firem. Nabízené jsou barvy černá, kterou jsme testovali, a červená.

Výrobce v popisu uvádí:

Vysoce elastické a rychleschnoucí funkční oblečení je velmi příjemné na dotyk. I přes jeho výbornou tepelnou izolaci si oblečení zachovává svou dýchavost , čímž odvádí pot. Teddy oblečení je vhodné nejenom pro vodní sporty, ale pro jakékoli aktivity, při kterých chcete být v teple a suchu. Je ideální jako základní spodní vrstva pod suchý oblek nebo bundu. Teddy je oblíbené jako základní tepelná vrstva při lyžování nebo cyklistiku v chladném počasí.

A právě slova jako rychleschnoucí, výborná tepelná izolace, dýchavost, v teple a suchu nás velice zaujaly. Proto se zaměříme právě na tyto deklarované vlastnosti.

Z čeho je triko TEDDY zipper vyrobeno?

Jedná se o osvědčený materiál TECNOPILE vyrobený italskou firmou Pontetorto – Fleece s příměsí molekul Teflonu, který vyniká především nízkou hmotností a velmi dobrým tepelným komfortem. Jak uvádí sám výrobce, dnes se, díky tomuto materiálu, stal hráčem číslo jedna na trhu. Materiál je velmi dobře prodyšný, výborně drží tělesné teplo, snadno se udržuje, rychle schne, je hypoalergenní a má rovněž antipillingovou (speciální úpravu snižující žmolkování) a vodoodpudivou úpravu.

Kde jsem testoval

Triko jsem měl možnost otestovat na dvoudenním zimním cvičení v Krkonoších s nočním bivakem pod širákem, dále v červnu pod suchým oblekem při zajišťování mistrovství ČR v raftingu na Trnávce společně s VZS Pastviny, při běžném nošení, na akcích s pořádkovou jednotkou a výcviku. Rovněž v něm rád v chladnějším období chodím i doma.

Jak triko obstálo?

Co se týče tepelného komfortu (tepelná izolace), můžu jedině říci naprosto vynikající. Jednak se triko příjemně nosí, díky užitým materiálům je pocit na těle opravdu perfektní, což si tvrdím říci, mi dá za pravdu každý, kdo si jej pořídí a zadruhé je opravdu hřejivé.

Při větší zátěži však není problém triko propotit, trochu tomu ale přičítám to, že mám teplo opravdu rád a nejsem línej se přiobléct. Nemohu ale říci, že triko bylo durch. Co mě příjemně překvapilo je fakt, že i vlhké triko mě udrželo s přehledem v teple. Výborně se testovalo právě v Krkonoších, kde jsme si s jednotkou opravdu mákli. Po celém dni nošení mi v HikoTriku (tak jsme jej společně nazvali) nebyla zima. V noci mi však nezafungovala samonafukovačka, takže jsem ležel skoro ničím neizolovaný od země a sněhu pouze ve spacáku. V tu chvíli, kdy mě ráno ve 3 hodiny probudila zima od noh a kyčlí, jsem si říkal, že mít ještě kalhoty TEDDY, spalo by se mi o mnoho lépe.

Pokud budu hodnotit dýchavost, měl jsem trošičku menší pocit, že jsem v triku uzavřený (ostatní kluci v jednotce tento pocit nezmiňovali). Na druhou stranu při psaní této recenze sedím u notebooku v místnosti, kde je 17 stupňů a TEDDYho bych nevyměnil.

Ještě se trošičku pozastavím nad střihem trika. Standardně nosím trika velikosti M. Proto i HikoTriko mám v této velikosti. Velice často se mi ale stává, že mi triko povyleze a mám holá záda. Když jsem odzkoušel triko velikosti L, bylo vše v naprostém pořádku.

Pomalu se blížíme ke konci testu, tak abych nezapomněl, musím ještě zmínit schnutí trika (v tomto případě jak uvádí výrobce – rychleschnoucí). Při kompletním namočení do vody triko samozřejmě ztratí svoji lehkost, což není nic zvláštního. Usychání bych řekl, trvá naprosto stejně jako u jiných trik. To se ovšem nedá říct u propocení. Triko na propocených místech stačí trochu provětrat a pocit zpoceného trika je pryč.

Na závěr bych chtěl vyzdvihnout velice příjemnou věc a tou je stojáček, který TEDDY má. Pokud si triko zapnu až ke krku, končí stojáček pod bradou a nemusím tak nosit žádné jiné “zateplováky” na krk.

Celkové hodnocení

Funkční triko TEDDY zipper hodnotím jako velice vydařené, příjemné na tělo a hřejivé. Co jsem vša ještě nezmínil? Triko i přes propocení a několikadenní nošení NESMRDÍ! I přestože firmu HIKO dobře znám z VZS Pastviny a od PČR, nechci ji žádným způsobem nadržovat, ale zde si zaslouží opravdu plný počet bodů.