Společnost Eurolamp nám k testování zapůjčila čelovou svítilnu Nitecore HC30 (cena: 1794,- Kč) s nabíjecí baterií Li-Ion 3,7V / 2600mAh (cena: 509,- Kč) a inteligentním nabíječem NITECORE UM10 s LCD displejem a USB zdrojovým kabelem (cena: 436,- Kč). Jelikož mě čelová svítilna a nabíječ natolik zaujaly, rozdělím recenzi na dvě části (1. čelovka HC30, 2. nabíječ UM10)
A proč je tedy v názvu článku uvedeno čelovka nebo svítilna? Pokud budete číst dále, dozvíte se, že se nejedná o obyčejnou čelovku. Nejdříve však pár slov o společnosti Eurolamp a Nitecore.

O společnosti Eurolamp

Společnost Eurolamp s.r.o. vznikla v roce 1998 spojením dvou silných společností zabývajících se přenosnou osvětlovací technikou v České republice. Od tohoto roku se specializuje na výrobu a prodej přenosné osvětlovací techniky a bezpečnostního vybavení pro policejní a armádní složky, pro hasičské a záchranné sbory i pro komerční využití. Dodává do velkého množství maloobchodů i velkoobchodů a je přímým dodavatelem svítilen do státních složek České republiky.
Firma se od počátku zabývá výhradním zastoupením několika předních světových výrobců profesionálních přenosných svítilen pro celou Českou republiku. Mezi ně patří zejména americké společnosti Streamlight, Sure-Fire Vortex a UK, a evropští výrobci Ledwave, Deben, Flashmate a další.
Mimo to však vyrábí i vlastní profesionální duální nabíjecí svítilnu Eurolamp DL (modely100-510Li-Ion). Jedná se o vysoce kvalitní ruční svítilny, při jejíž vývoji byly použity nejmodernější technologie z oblasti plastů, elektroniky a světelných zařízení.

O společnosti Nitecore

Ve společnosti NITECORE je všechno o vášni a snech. Sdílí s vámi stejné zkušenosti, ať už svítilny používáte při výstupu na skály, při cestování nebo při práci v lese. Všechny tyto zkušenosti společnosti pomáhají co nejlépe vybavit uživatele svítilen na celém světě. Mateřská společnost SYSMAX , založená v roce 2004, se stala postupem času inovativní profesionální firmou s mnoha produkty.

SYSMAX vytvořil v roce 2007 společnost “NITECORE” jako svou pobočku, která se věnuje pouze podnikání v oboru osvětlovacích produktů pro všeobecné použití. NITECORE není určena jen pro outdoorové nadšence, ale pro všechny kteří v duchu sportu žijí a uznávají podobné hodnoty a cíle v minulosti, přítomnosti i budoucnosti. Patentovaná značka NITECORE poskytuje rychlé a stabilní osvětlení pro všeobecné použití.

Jako člen PLATO (Americká obchodní organizace pro přenosné svítilny), NITECORE vytvořila širokou škálu distribuční sítě po celém světě. Společnost NiTECORE je dnes více než kdy jindy odhodlána vytvořit kvalitnější výrobky a tak posunout vývoj průmyslu svítilen pro venkovní použití. Díky mnoha lidem, majícím neutuchající snahu a praktické zkušenosti, společnost NITECORE vytvořila slibnou budoucnost pro všechny fanoušky i profesionální uživatele.

Autorizovaným distributorem pro ČR je společnost Eurolamp.

Společnost Eurolamp uvádí

Nitecore HC30 je malá  kompaktní a vysoce výkonná čelovka, která jako zdroj světla používá LED CREE XM-L2 U2 s úctyhodným světelným výkonem 1000 lm a dosvitem 162 m. K napájení lze použít buď akumulátor 18650 nebo 2 x CR123A. Elektronika čelovky umožňuje uživateli volit mezi pěti základními úrovněmi světelného výkonu a třemi extra režimy-SOS, Maják a Stroboskop. Tělo čelovky je vyrobeno ze slitiny leteckého hliníku, díky kterému je zajištěna vysoká odolnost, optimální chlazení a taky vodotěsnost se stupněm krytí IPX-8 až do hloubky 2 metry pod vodou. Multifunkčnost čelovky zvyšuje možnost vyjmout čelovku z hlavového popruhu a používat ji  jako malou kapesní svítilnu nebo v kombinaci s držákem na řídítka BM02 i jako cyklosvítilnu. U čelovky lze nastavit směr svícení v rozmezí 90° . Má široký světelný kužel  100° pro dokonalé periferní osvětlení prostoru. Nitecore HC30 je ideální čelovka nejen  pro různorodé sportovní a outdoorové aktivity, jeskyňáře, výlety do přírody, ale taky do práce nebo v domácnosti.

V popisu od dodavatele jste už mohli odhalit, co jsem myslel nadpisem čelovka nebo svítilna?. Nejedná se tedy pouze o čelovku, ale zároveň i o kapesní svítilnu. Toto mne při rozbalení zaujalo nejvíce. Nebude však čelovka na úkor kapesní svítilny horší, či naopak?

Čelovka

V balení je obsažena svítilna; popruh na upevnění na hlavu a to jak po obvodu, tak i v horní části, aby čelovka nepadala z hlavy dolů; kovový klip na svítilnu, aby se dala upevnit na pásek, či molle systém; a sada gumiček (těsnění) s náhradním gumovým krytem na vypínač.
Další součástí je záruční list a návod k obsluze v anglickém jazyce, který je stručný a přehledný i pro neangličtináře. Zároveň manuál obsahuje tabulku, kde je uvedena doba svícení v závislosti na použití režimu a další parametry.

 

Jak je psáno již výše, tělo svítilny je kovové, tudíž budí dojem opravdu odolného “prcka”, jak jsem svítilnu interně pojmenoval. V přední části je nezvykle umístěn vypínač, jelikož samotný reflektor svítilny (v němž je dioda LED CREE XM-L2 U2) je umístěn z boku.
Samotná svítilna lze rukou rozšroubovat na tři části – reflektor, tělo a uzávěr.

Svítilnu jako takovou jsem si zamiloval ihned, jak se mi dostala do ruky, napadla mě však otázka, zdali takový “prcek” nebude svítit jako přívěsek na klíče. Ale opravdu svítí výborně! Budu se tedy věnovat nejprve samotné svítilně. Po vložení baterie (Nitecore 18650 2600 mAh), která se opravdu jeví jako výborné řešení (její popis by dal na další recenzi) oproti dvěma CR123, a krátkého stisku zapínacího tlačítka se uvede svítilna do režimu svitu 1 lm, v němž dle výrobce vydrží svítit až 330 hodin (s výše popsanou baterií). Dalším přepínáním se volí intenzita svitu dle tabulky až do 1000 lumenů. Toto řešení vůbec nemám rád, jelikož než se člověk prokliká na režim, který potřebuje (většinou největší), tak uplyne dlouhá doba. Ale ejhle, svítilna nabízí i zapnutí rovnou na režim svícení s vyšší intenzitou. Stačí déle podržet (nad 2 vteřiny) zapínací tlačítko. Další speciální režimy, které lze na svítilně nastavit je režim Stroboskopu, SOS, Maják. Tyto funkce lze aktivovat dvojitým stisknutím zapínacího tlačítka. První režim je klasický Stroboskop, druhý je režim SOS (tedy 3x krátké bliknutí, 3x dlouhé a 3x krátké) a poslední je Maják, krátké bliknutí v dlouhých intervalech. Všechny speciální režimy svítí v režimu TURBO (1000 lm).

Další vlastností svítilny, která mne zaujala, je vodotěsnost do 2m. Samozřejmě si to říkalo o test, který jsem provedl v bazénu, ve vířivce a v páře.

Nárazuvzdornost jsem vzhledem k zapůjčení netestoval.

Funkce čelovky

Jak jsem psal již výše, součástí balení je tedy i popruh na připevnění svítilny na hlavu, díky němuž se ze svítilny stává “čelovka”. Popruh je elastický a nastavitelný jak v obvodu, tak ve vrchní části. Vepředu se pak nachází gumový úchyt, kterým se protáhne svítilna. Celkově jsem k tomuto řešení neměl moc důvěru, vzhledem k tomu, že se svítilnou dalo velice lehce pootočit, avšak i při běhání se svítilna samovolně neotáčela. Díky kuželu světla, který “prcek” vyzařuje asi ve 100 stupních nedochází k oslnění. Popruh sedí na hlavě bez problémů a nikde nic přílišně do hlavy netlačí. Musím tedy říci, že i “čelovka” je perfektní.

Celkové shrnutí

Velice mě potěšila možnost použít svítilnu samostatně, či jako “čelovku”. Měl jsem však pochybnosti o tom, zdali nebude jedno na úkor druhého. Avšak během testování svítilna i čelovka splnila veškerá má očekávání. Co bych ovšem na svítilně ještě uvítal je indikace stavu akumulátoru (vím, že to nebývá standardem, ale osobně bych to velice ocenil). Výborný je potom klip k uchycení např. na batoh, molle vazbu atd.. Jednoznačně tak ode mě dostává Nitecore HC30 plný počet hvězd.