V roce 2012 jsme si zakoupili taktické kalhoty od firmy Helikon, model UTP (Urban tactical pants). Cenově se pohybovaly kolem 1700,- Kč a v nabídce barev bylo na výběr z černé, zelené a coyote, já si vybral černé.

Dle oficiálního textu výrobce:

Patentované kalhoty Helikon UTP (Urban Tactical Pants®) z řady (Urban Tactical Line) určené především pro ozbrojené složky operující v městském prostředí.

EUROPEAN PATENT No.001832254-0001     U.S. PATENT No. US D696,487 S

ají se nosit i jako civilní, aniž by vzbuzovaly pozornost jako kalhoty polní uniformy.

Skvělý střih, elasticita a pevnost materiálu Vám zajistí neomezený pohyb při veškerých aktivitách. Nohavice se neshrnují ani při klečení, lezení nebo vysokých kopech. Kolena jsou speciálně tvarována, dvojitě zesílena, s možností vložení vycpávky. Pružný pas a speciální patentovaný střih rozkroku zajištuje naprosté pohodlí. Samozřejmostí je zesílení v namáhaných částech. Použití kvalitních zipů YKK.

materiál: RIPSTOP tkanina – 97% bavlna, 3% spandex

Kalhoty mají celkem 12 kapes, což je dost na nošení zbraně, nože, teleskopického obušku, zásobníků a dalšího vybavení.

Materiál

Takže co se materiálu týče, jedná se o RIPSTOP látku skládající se z 97 % bavlny a 3% spandexu. Méně odborně řečeno, kalhoty jsou velice pevné a přesto pružné, vyztužené další vrstvou na více namáhaných místech, přičemž na kolenou je možnost vložení vycpávek.

Nosím je velice často, jak třeba na střelnici, tak na různé akce, které mnohokrát prověřili odolnost i otěruvzdornost. Přitom váhově jsou na nošení velice příjemné a pohodlné.

Střih

Střih kalhot je pro mě osobně velice milým překvapením, protože nikde netáhnou a skutečně se v nich dá vykopnout nad hlavu, aniž by se člověk musel bát, jestli někde neprasknou. Na zapínání se používá suchý zip v pase a klasický zip na poklopci. Podle mě velice dobrá kombinace, protože kalhoty se dají upravovat podle toho, jak se člověk zrovna cítí. Navíc v zadní části je pružný pas, takže skutečně nehrozí, že by kalhoty tlačily. Nicméně bohužel, při zatížení kapes neseným materiálem dochází kvůli pružnému pasu ke sjíždění kalhot, takže je vhodné ještě doplnit nějaký opasek.

Kapsy

Další výbornou součástí jsou kapsy. Dvě klasické otevřené vepředu se zesílenými okraji, pod nimi dvě na zásobník, kryté chlopní se suchým zipem (zásobník velikosti Glock 19 se vejde úplně akorát), vepředu z vnitřní strany pak další dvě otevřené kapsy na zásobník do pistole. Na stranách stehen jsou dvě velké cargo kapsy uzavíratelné zipem, které díky svému střihu nijak nevyčnívají, pokud jsou prázdné, nad obrys postavy. Zezadu potom máme další dvě otevřené velké kapsy s vloženými kapsičkami opět na pistolové zásobníky. Takže suma sumárum, na kalhotách máme 12 kapes, z čehož šest z nich je určeno pro ubytování pistolových zásobníků.

Shrnutí a hodnocení

Kalhoty Helikon UTP naprosto splňují moji představu služebních a bojových kalhot, přičemž v černé barvě vypadají civilně a nevinně. Jako klady bych vyzdvihl především pohodlí, které poskytují i při velkém množství neseného materiálu, pružný rozkrok, který se nepodařilo roztrhnout ani během tréninků reálné sebeobrany a spoustu užitečných kapes. Jediná možná trochu nevýhoda je, že bez opasku mi kalhoty sjíždějí a pohodlí je rázem to tam, ale to je opravdu jen detail, protože u bojových kalhot se počítá i s použitím opasku pro nesení větší zátěže.

Takže hodnocení 4 hvězdy a maximální spokojenost.