V dnešním článku se zaměřím na zhodnocení taktické obuvi, a sice modelu Lynx 8.0 od renomované firmy Magnum, která vznikla v 80. letech minulého stolení na zakázku FBI s požadavkem na odlehčenou, sportovně stavěnou taktickou obuv.

„Magnumy“ jsem si pořídil zhruba před tři čtvrtě rokem ke každodennímu užití ve službě za cenu 2.400,- Kč, kterou si tento model dodnes drží. Pojmenování Lynx 8.0 (lynx = rys, číslo 8 je výška boty v palcích) vzniklo jako symbol snadného pohybu v těžkém terénu.

Voděodolná svrchní část obuvi je vyrobena z kůže a nylonu, jejichž kombinace botu předurčuje k vysoké odolnosti vůči běžnému opotřebení. Dále je tělo obuvi obohaceno o sklolaminátová vlákna, která zvyšují její životnost. Šněrovací mechanismus je řešen kovovými očky. Zhruba v polovině mechanismu jsou dvě proti sobě ležící kovová očka vyrobena tak, aby fungovala jako zámek, díky němuž lze utáhnout spodní část boty a tkaničky pustit, aniž by se již dotažená část povolila. Díky této vychytávce je velmi snadné boty zavázat přesně podle individuálních potřeb uživatele.
Osobně jsem si v botách vyměnil tkaničky, výrobcem použité kulaté jsem vyměnil za ploché, které mají menší tendenci se samovolně rozvazovat. K této změně jsem však přistoupil čistě z preventivních důvodů a díky osobní preferenci plochých tkaniček, ani původně užité kulaté se mi za dobu jejich užívání v této botě nikdy nerozvázaly.

Stélka i mezipodešev obuvi je po celé délce vyrobena z EVA (Ethylene – Vinyl Acetate) pěny charakteristické vysokou měkkostí a pružností. Díky těmto vlastnostem se EVA často používá jako tlumení běžeckých bot. Dalšími plusy tohoto materiálu jsou tuhost a tvarová stálost v jakýchkoliv teplotních podmínkách a vysoká odolnost vůči praskání a také UV záření. Mnou nejvíce oceňovanou vlastností mezipodešve je však vedle pohodlnosti také její lehkost. Výrobce mezipodešev EVA uvádí jako ultra – lehkou a musím říct, že toto pojmenování není nikterak nadsazené.
Jak to tak ovšem bývá, všechno mívá i své stinné stránky, alespoň malé. Nedávno jsem si všimnul, že v místě vnějšího nártu se mezipodešev u pravé boty mírně odlepila od jejího těla, což mě trochu překvapilo. Jedná se však o maximálně centimetrovou záležitost, pravděpodobně způsobenou ohybem boty v tomto místě při chůzi.

Podrážka boty je pryžová neboli gumová, odolná skluzu a oleji. Tvrdost podrážky je takřka ideální pro maximální přilnavost boty, „drží“ opravdu velmi dobře.

Celkové hodnocení

Můj celkový dojem z bot je velmi dobrý. Pohodlí a komfort pro nohu nelze srovnávat s obuví, kterou své příslušníky policie běžně zásobuje. V porovnání s fasovanou kanadou jsem si pří prvním obutí Magnum Lynx 8.0 připadal jako v bavlnce a naopak, když jsem si po několika měsících jejich používání znovu nazul původně nafasované kanady, převládaly ve mně rozporuplné pocity, ať už se jednalo o pohodlnost pro moji nohu, nebo například váhu bot.

Jak jsem již zmiňoval, boty jsou velmi pohodlné a také lehké, což je při neustálém nošení ve 12 či 24 hodinových směnách velmi příjemné. Takto dlouhé nošení však s sebou nese i různé nevýhody, jako je například mírné pocení nohou, zvláště pak v horkých letních dnech. Naopak v zimě a sněhu je v botě teplo a sucho.
Boty nosím do služby, tedy běžně v nich řídím auto, prošly sněhem, vodou, blátem, lesem, tvořily mi oporu během výcviků, pátracích akcí. Celková odolnost je výborná, na botě zatím nejsou žádné oděrky či jiné vady způsobené opotřebením.

Celkově je hodnotím tak, že splnily moje očekávání a tato investice byla rozhodně povedená. Kdybych si měl znovu vybírat taktickou obuv ve střední cenové relaci, díky poměru cena – kvalita bych se znovu rozhodl pro Magnum Lynx 8.0. Z toho důvodu ode mě dostávají velmi dobré 4 hvězdy s mírným plusem.