O firmě Vortex

Jedná se o americkou společnost světového formátu vyrábějící špičkové puškohledy, kolimátory, dalekohledy, montáže a další už od roku 1986. Je nutné podotknout, že firma na své produkty dává doživotní záruku a případné reklamace provádí výměnou kus za kus a ne formou zdlouhavého vyhodnocování reklamace ze strany výrobce.

Zvětšovací modul neboli magnifier je ideální kombinace s kolimátory, ať už red dot nebo holografickými. Pozor! –  nelze použít v kombinaci s Spitfire Prism Scope. Krásně se hodí na pušky typu AR15, pro střelbu na 100m + a pro ty, kteří nechtějí na svojí zbrani velké a těžké LPVO nebo optiky. S kombinací zvětšovacího modulu a kolimátoru lze efektivně zasahovat cíl na mnohem větší vzdálenost, než se samotným kolimátorem. Nicméně se uplatní i na menší vzdálenosti, například pro usnadní identifikování cíle či protivníka. Modul disponuje trojnásobným zvětšením, je lehký a superkompaktní. Velmi mě překvapila čistota skla- je křišťálově ostré. Součástí je rychloupínací montáž, které umožní okamžitou sundávací a nandávací funkci. Zvětšovací modul se vyklápí buď vpravo nebo lze předělat na levou stranu (výhoda pro levoruké – né každý jiný modul lze použít u leváka). Vyklání se pouze silou bez jakýchkoli pojistek. Samozřejmostí je také korekce optického středu stranově i výškově. Každý si může modul doostřit pomocí prstence. Modul je plněný dusíkem, ošetřen proti mlžení a je vodotěsný.

Technická data:

  • Zvětšení 3x
  • Průměr objektivu 22mm
  • Vzdálenost výstupní pupily (eye relief) 67mm
  • Zorné pole ve 100 m – 12,7m
  • Délka 73mm
  • Hmotnost 271g
  • Standartní výška Co Witness

Porovnání s Eotech G33 STS

Měl jsem možnost porovnat se skoro 3x dražším zvětšovacím modulem od firmy Eotech. Kdy moje první zjištění bylo, že Vortex má čistčí a ostřejší obraz. Nebyl to jen můj pocit, ale stejný názor mají i ostatní kolegové. Vorex Micro3X vede jak v hmotnosti, tak i rozměrech, kdy je mnohem kompaktnější jak G33. Rychloupínací montáž je u obou stejně kvalitní a pevná. Vzdálenost výstupní pupily tzn. ideální vzdálenost modulu od oka je u Vortexu 67mm a u G33 56mm. Což při umístění na platformě AR15 je delší vzdálenost rozhodně lepší, jelikož modul nelze umístit až na úplný konec railu kvůli ovládání natahovací páky levou rukou. Dle mého názoru Vortex Micro 3X naprosto předčil Eotech G33. Je také nutno podotknout, že Eotech G33 je mnohem starší model zvětšovacího modulu než Micro 3X. Plus pro Eotech je jejich léty a bojem prověřená spolehlivost a funkčnost, ale na Vortex Micro jsem zatím nezaznamenal žádné problémy s funkčností, což ale ověříme až časem a pár tisíci střeliva.

Vlastní upgrade

Na mojí pušce mám kolimátor Eotech umístěn na montáži Unity tactical FAST Riser, tudíž se kolimátor zvedl ze standartní výšky Co witness na 2,26”. Tato výška mi mnohem více vyhovuje při střelbě v balistické přilbě. Vortex Micro 3x jsem umístil na montáž Unity tactical FTC Mount, díky které jsem dostal zvětšovací modul do srovnatelné výšky. Jako další výhodou je, že se modul již neodklápí do strany, ale pouze dolu a nahoru. Toto mi mnohem více vyhovuje např. při změnách gardu. Touto montáží se jen mírně zvýšila váha o 34g oproti originální montáži.

Tactical.shop

Je na trhu od roku 2004 a přinesli do České Republiky značky jako FAB Defense, IMI Defense, vratné pružiny DPM a další. Také prodávají ověřené a  kvalitní produkty od značek jako je Eotech, Magpul, Vortex a Holosun. Nemají jen internetový obchod, ale také kamennou prodejnu na ul. Vrbenského 1499/38 na Praze 7. Až budete mít cestu, tak se neváhejte zastavit podívat.

Vortex Micro 3X zakoupíte za skvělou cenu 8 600Kč zde:

https://www.tactical.shop/cze/vortex-optics-v3xm/zvetsovaci-modul-vortex-micro-3x/1929.xhtml

      Instagram

  Facebook