Svítilny MH12 a MH12v2

Sepsal jsem pro Vás pár mých poznatků, zkušeností a osobní hodnocení svítilen značky Nitecore MH12 a novějšího modelu Nitecore MH12 V2, které dohromady používám přes 4 roky ve službě a také v osobním životě.

 

Obě svítilny jsou vyrobeny z odolného leteckého hliníku s povrchovou armádní úpravou. Disponují stejnými druhy svícení a to konkrétně: vysoký, střední, nízký, ultranízký, stroboskop, maják, sos. Svítilny lze nabíjet přes zabudovaný USB konektor kabelem, který je součástí balení. V balení taktéž nalezneme kvalitní ocelový klip. U svítilen nechybí ani ochrana proti přepólování (otočení baterie) ani ochrana proti vodě do hloubky 2m a jsou odolné proti pádu z výšky 1,5m.

Je zde možnost dokoupení mnoha příslušenství, například červený filtr, kdy se ze svítilny stane dobrý nástroj pro zastavování vozidel za snížené viditelnosti. Dále je možné dokoupil dálkový spínač a montáž pro přidělání na zbraň.

Výhodou obou svítilen je spínač, který funguje na namáčknutí, kdy lze svítilnu použít k rychlému nasvícení prostoru (probliknutí) – toto je pro mě jedna z nejdůležitějších funkcí svítilen.  

Svítilny MH12 a MH12v2 zabalené

Jako další výhodu vidím, že nastavování modů svítilny je řešeno jiným spínačem, než kterým se svítilna zapíná/vypíná. U staršího modelu velice oceňuji taktický kroužek, který je dodávaný v balení, díky kterému se svítilna po upadnutí na zem nikam neodkutálí. Tento kroužek bohužel u novějšího modelu již není.

Další výhodu vidím u staršího modelu v ochraně zadního spínače, který je zapuštěný v těle, což zabraňuje nechtěnému rozsvícení svítilny. Tato věc bohužel také u novějšího modelu chybí a několikrát se mi již stalo, že došlo k nechtěnému rozsvícení při zavadění o spínač.  Výdrž svítilen hodnotím velice kladně, kdy novější model je na tom ještě o dost lépe než ten starší. Obě svítilny jsem měl možnost vyzkoušet ve službě více než 2 roky a starší model Nitecore MH12 nyní používám jako EDC svítilnu na každodenní nošení. Ačkoliv není zrovna malá, tak se dá nosit a mám jí velice rád, protože má parametry, které od takové svítilny vyžaduji.

Jediná nevýhoda pro EDC nošení je velikost, do budoucna pro pohodlnější nošení budu shánět nějakou menší se stejnými vlastnostmi, o které určitě napíšu také nějakou recenzi. Místo dodávané baterie dle užít v obou svítilnách 2x CR123A baterie, kdy u novějšího modelu je třeba užít redukce dodávanou v balení.  Závěrem oba druhy svítilen hodnotím velice kladně, jakožto vhodné vybavení do taktického prostředí zejména u policie. Obě svítilny mají dostatečný výkon, dosvit a dlouhou výdrž baterie. Bezesporná výhoda je také záruka na 5 let.

 

Parametry:

MH12 V2  – odkaz MH12
max. výkon: 1200 lumenů max.výkon: 1000 lumenů
akumulátor: 5000 mAh akumulátor: 3200 mAh
průměr hlavy: 25,4mm průměr hlavy: 25,4 mm
  průměr těla: 25,4mm
délka: 158mm délka: 139mm
hmotnost: 84g váha: 88g

 

Příslušenství v balení MH12:

Pouzdro, klip, taktický kroužek, šňůrka, náhradní krytka spínače, náhradní kryt na microUSB, nabíjecí kabel, náhradní O kroužek a baterie 3200mAh.

Příslušenství v balení MH12 V2: 

Akumulátor (21700) 5000 mAh, USB-C kabel, klip, poutko, náhradní O-kroužek, náhradní gumová krytka spínače, pouzdro na 18650 aku/CR123, NTH10 taktické pouzdro na opasek.

Ukázka svitu Nitecore  Ukázka svitu Nitecore